ΧΑΚΕΤ  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ HACKETT  OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

O Ολυμπιακός έκανε το ντέρμπι… περίπατο (80-66)

Ο Ολυμπιακός έκανε το καλύτερο φετινό του ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός «επέστρεψε» από το -30 αλλά στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη (80-66) που τους φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αλλά και αγκαλιά με το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στην ίδια… άσχημη αφετηρία μετά από τις εμφανίσεις και τις ήττες στην Ευρωλίγκα, ωστόσο εκείνος που ουσιαστικά έδειξε αντίδραση ήταν ο Ολυμπιακός. Παρότι θεωρητικά έπαιζε με την πίεση του «πρέπει» του γηπεδούχου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν το γήπεδο κάνοντας το παιχνίδι τους και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 30 πόντους.

Παράλληλα όταν ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο προσπάθησε -και κατάφερε ως ένα σημαντικό βαθμό- να ξαναμπεί στο παιχνίδι, είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις ώστε να κρατήσει το προβάδισμα και να φτάσει στη… διπλή νίκη, μιας και καλύφθηκε και η διαφορά του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Ένα ημίχρονο… μαγικό

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο παιχνίδι, αλλά εκείνος που βρήκε γρήγορα ρυθμό ήταν ο Ολυμπιακός. Με την άμυνά του απλωμένη σε όλο το γήπεδο και ενέργεια που του έδινε και ρυθμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι μπήκαν γρήγορα μπροστά στο σκορ και όταν άρχισαν να μαπίνουν τα σουτ η διαφορά… εκτινάχθηκε.

Παίρνοντας σκορ και βοήθειες από τον πάγκο ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 γρήγορα και στο 18′ ο Βασίλης Σπανούλης την έστειλε στους 30 πόντους (49-19)! Ο Παναθηναϊκός έδειξε στιγμιαία αντίδραση με τα πρώτα του τρίποντα (άρχισε με 0/8) μειώνοντας στο 51-23 του δεκαλέπτου.

Γύρισε το παιχνίδι

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε τελείωσε διαφορετικός. Είχε σωστές αντιδράσεις στην άμυνά του ενώ βρήκε το μακρινό σουτ στην άλλη πλευρά του παρκέ. Με τους Διαμαντίδη, Φελντέιν και Φώτση να σκοράρουν από μακριά αλλά και τον Γκιστ κοντά στο καλάθι να δίνουν λύσεις οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-33 σε περίπου δέκα λεπτά και μείωσαν σε 61-52.

Θέμα ενέργειας

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο φάνηκε και η διαφορά στις λύσεις που έχουν οι δύο ομάδες στον πάγκο τους. Με τον Παπαπέτρου να κερδίζει μάχες και τον Χάκετ να… ντύνεται Σπανούλης (έβαλε μόλις 1 πόντο στο δεύτερο μέρος) ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τη διατήρησε εκεί μέχρι τέλους φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Μποχωρίδης, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2).