ΕΙΔΗΣΕΙΣ
aek

Super League: Στην κορυφή η ΑΕΚ μετά το 1-0 επί του Πανιωνίου

Με… φόρα από την κατάκτηση του Κυπέλλου και παρά τα σημάδια κόπωσης των παικτών της (ξεκίνησαν οι 10 από τους 11 του τελικού της περασμένης Τρίτης), η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο και πήρε κεφάλι στην κούρσα των play offs μετά από τις πρώτες 2 αγωνιστικές.

Χωρίς τον Στέλιο Μανωλά στον πάγκο (έμεινε στο σπίτι του λόγω υπερκόπωσης) η Ένωση πέτυχε την πρώτη της νίκη στο μίνι πρωτάθλημα και πάει με άλλο αέρα στο ντέρμπι της επόμενης Δευτέρας με τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Μπροστά σε περισσότερους από 15.000 οπαδούς τους οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το Κύπελλο Ελλάδας, που κατάκτησαν την περασμένη Τρίτη και αποθεώθηκαν από τον κόσμο. Την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το «γύρο του θριάμβου» άναψαν δεκάδες καπνογόνα στην εξέδρα των οργανωμένων, οι οποίοι με συνθήματα δε σταμάτησαν να αποθεώνουν τους ποδοσφαιριστές.

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά με την ΑΕΚ να φτάνει πρώτη πολύ κοντά στο γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση του 15λεπτου. Η κεφαλιά του Αραβίδη από το ύψος του πέναλτι ανάγκασε τον Διούδη σε μεγάλη επέμβαση σε κόρνερ, ενώ στο 20΄ το μακρινό σουτ του Μπακασέτα έδιωξε με γροθιές ο Ανέστης.

Νέα σπουδαία απόκρουση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ στο 27΄ μετά το βολέ του Ανσαριφάρντ έξω από τη μεγάλη περιοχή και αρκετά πλάγια.

Το πρώτο μέρος δεν είχε άλλη φάση και το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των 22 παικτών. Στο δεύτερο, όμως, η ΑΕΚ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να πετύχει το γρήγορο γκολ. Με τον Πλατέλλα να κάνει σπουδαίο ματς από την αριστερή πτέρυγα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 3 τελικές προσπάθειες στα πρώτα 10 λεπτά και στο 57΄ άνοιξαν το σκορ.

Από τη σέντρα του Πλατέλλα και τη γυριστή κεφαλιά του Γιόχανσον, ο επερχόμενος Μάνταλος με μονοκόματο σουτ νίκησε τον Διούδη, ο οποίος φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχτηκε στην κλειστή του γωνία (1-0).

Προσπάθησε να αντιδράσει ο Πανιώνιος μετά το εις βάρος του γκολ, αλλά στο 86΄ ο Ανέστης έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μπακασέτα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στα play offs.